• معرفی فریمان

  سیمای شهرستان:

        شهرستان فریمان زادگاه متفکر، اسلام شناس و چهره برجسته انقلاب اسلامی، استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری(ره) است، که قریب 400 شهید گرانقدر را تقدیم اسلام نموده است. مرکز این شهرستان (شهر فریمان) در فاصله ی 75 کیلومتری جنوب شرقی مشهد مقدس قرار دارد. وجود تپه‌ باستانی فرهاد گرد با قدمتی بیش از 7 هزار سال، بند باستانی فریمان و کهن ترین آثار تاریخی دوران اسلامی خراسان با قریب 1100 سال قدمت (میل و مقبره ارسلان جاذب سنگ بست) و ده ها اثر تاریخی دیگر در شهرستان نشان از غنای فرهنگی– تاریخی فریمان در طول تاریخ می باشد. وجود منزل شهید مطهری در فریمان به همراه دانشگاه های پیام نور و آزاد اسلامی، مجتمع فرهنگی– هنری شهید مطهری، موزه مردم شناسی و... به ارتقاء جایگاه فرهنگی شهرستان کمک نموده است.

         شهرستان فریمان که « قند» آن بیش از سایر ویژگی های اش، در اذهان ایرانیان ماندگار شده است دارای وسعت 4132 کیلومترمربع می باشد که حدود 5/2 درصد از مساحت استان خراسان رضوی را به خود اختصاص می دهد. این شهرستان از شمال و غرب به شهرستان مشهد، از جنوب به شهرستان های تربت حیدریه و زاوه و از شرق به شهرستان تربت جام محدود می شود. فریمان براساس آخرین تقسیمات کشوری دارای دو بخش (مركزي و قلندرآباد)، 5 دهستان با نام هاي فريمان، سنگ بست، بالابند، سفید سنگ و قلندرآباد و مجموعاً داراي 177 پارچه آبادي داراي سكنه است که جمعیتی قریب به 90 هزار نفر را در خود جای داده است.

      

  ویژگی های اقلیمی

         شهرستان فریمان به دلیل آب و هوای مناسب و مطبوع‌، قرار گرفتن در مسیر محور مهم آسیایی مشهد ـ افغانستان و آسیای میانه، نزدیکی به کلان شهر مشهد ( بزرگ ترین پایگاه مذهبی کشور و کعبه آمال میلیون ها زائر و مسافر ایرانی و غیر ایرانی)، استعدادهای فراوان آبی و خاکی و تولید محصولات گوناگون زراعی و باغی (گندم، جو، چغندرقند، گوجه، سیب زمینی، سیب درختی)، دسترسی به زیرساخت‌های حمل و نقل ریلی و جاده‌ای، دارا بودن چند شهرک صنعتی و کارخانه بزرگ و کوچک، برخورداری از معادن گوناگون و بهره مندی از جاذبه‌های گردشگری و تفریحی متنوع از قبیل چشمه آبگرم معدنی شاهان گرماب (به عنوان یکی از معدود آبگرم های قابل شرب جهان)، روستای هدف گردشگری باغ عباس، آبشار چهارتکاب و منطقه حفاظت شده کلیلاق، تنگل روستای مراغه، طبیعت زیبای منطقه بالابند فریمان و...به عنوان شهرستانی با توانمندی های بالا و تأثیرگذار در خراسان بزرگ شناخته می شود و نام این شهرستان همواره در جوار کلانشهر مشهد به عنوان یک قطب مهم کشاورزی، صنعتی و گردشگری مطرح بوده است.

         در اين منطقه رودخانه هاي فريمان، سنگ بست، قلندرآباد به صورت فصلی جریان دارند. پوشش گیاهی شهرستان را گونه های گیاهی درختان ارس، درختچه های خاردار، گون، درمنه، قیاق، اسپند، گل بنفشه، کنگر وحشی و... تشکیل می دهد. در مجموعه حيات وحش شهرستان فريمان حيواناتي همچون قوچ، آهو، كل، خرگوش و پرندگاني نظير كبك و تيهو زندگي مي كنند، كه اين خود از آب و هواي مساعد منطقه حكايت مي كنند. دو رشته كوه در اطراف فريمان قرار گرفته كه بلندترين قله آنها كوه كليلاق با 2942 متر ارتفاع مي باشد و كوه بي بي غيب با ارتفاع 2881 متر، قطار النگ با ارتفاع 2605 متر و كوه دال با ارتفاع 2219 متر در زمره بلندترين قلل اين شهرستان به شمار مي آيند.


      
   

   

تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق