• معرفی فریمان

  سیمای شهرستان:

      شهرستان فریمان زادگاه متفکر، اسلام‌شناس و چهره برجسته انقلاب اسلامی، استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری(ره) است، که قریب 400شهید گرانقدر را تقدیم اسلام نموده است. مرکز این شهرستان (شهر فریمان) در فاصله‌ی 75کیلومتری جنوب شرقی مشهد مقدس قرار دارد. وجود تپه‌ باستانی فرهادگرد با قدمتی بیش از 7هزار سال، بند باستانی فریمان و کهن‌ترین آثار تاریخی دوران اسلامی خراسان با قریب 1100سال قدمت (میل و مقبره ارسلان جاذب سنگ بست) و ده‌ها اثر تاریخی دیگر در شهرستان نشان از غنای فرهنگی–تاریخی فریمان در طول تاریخ می باشد. وجود منزل شهید مطهری در فریمان به همراه دانشگاه‌های پیام نور و آزاد اسلامی، مجتمع فرهنگی–هنری شهید مطهری، موزه مردم‌شناسی و... به ارتقاء جایگاه فرهنگی شهرستان کمک نموده است.

       شهرستان فریمان که «قند» آن بیش از سایر ویژگی‌هایش، در اذهان ایرانیان ماندگار شده است دارای وسعت 4132کیلومترمربع می باشد که حدود 5/2درصد از مساحت استان خراسان رضوی را به خود اختصاص می دهد. این شهرستان از شمال و غرب به شهرستان مشهد، از جنوب به شهرستان‌های تربت‌حیدریه و زاوه و از شرق به شهرستان تربت‌جام محدود می شود. فریمان براساس آخرین تقسیمات کشوری دارای دو بخش (مركزي و قلندرآباد)، 5دهستان با نام‌هاي فريمان، سنگ بست، بالابند، سفید سنگ و قلندرآباد و مجموعاً داراي 177پارچه آبادي داراي سكنه است که جمعیتی قریب به 90هزار نفر را در خود جای داده است.
   

     

  ویژگی های اقلیمی

       شهرستان فریمان به دلیل آب و هوای مناسب و مطبوع‌، قرار گرفتن در مسیر محور مهم آسیایی مشهدـ افغانستان و آسیای میانه، نزدیکی به کلان شهر مشهد (بزرگ‌ترین پایگاه مذهبی کشور و کعبه آمال میلیون‌ها زائر و مسافر ایرانی و غیر ایرانی)، استعدادهای فراوان آبی و خاکی و تولید محصولات گوناگون زراعی و باغی (گندم، جو، چغندرقند، گوجه، سیب زمینی، سیب درختی)، دسترسی به زیرساخت‌های حمل و نقل ریلی و جاده‌ای، دارا بودن چند شهرک صنعتی و کارخانه بزرگ و کوچک، برخورداری از معادن گوناگون و بهره‌مندی از جاذبه‌های گردشگری و تفریحی متنوع از قبیل چشمه آبگرم معدنی شاهان گرماب (به عنوان یکی از معدود آبگرم‌های قابل شرب جهان)، روستای هدف گردشگری باغ عباس، آبشار چهارتکاب و منطقه حفاظت شده کلیلاق، تنگل روستای مراغه، طبیعت زیبای منطقه بالابند فریمان و... به عنوان شهرستانی با توانمندی‌های بالا و تأثیرگذار در خراسان بزرگ شناخته می شود و نام این شهرستان همواره در جوار کلانشهر مشهد به عنوان یک قطب مهم کشاورزی، صنعتی و گردشگری مطرح بوده است.

      در اين منطقه رودخانه‌هاي فريمان، سنگ بست، قلندرآباد به صورت فصلی جریان دارند. پوشش گیاهی شهرستان را گونه‌های گیاهی درختان ارس، درختچه‌های خاردار، گون، درمنه، قیاق، اسپند، گل بنفشه، کنگر وحشی و... تشکیل می دهد. در مجموعه حيات وحش شهرستان فريمان حيواناتي همچون قوچ، آهو، كل، خرگوش و پرندگاني نظير كبك و تيهو زندگي مي‌كنند، كه اين خود از آب و هواي مساعد منطقه حكايت مي‌كنند. دو رشته كوه در اطراف فريمان قرار گرفته كه بلندترين قله آنها كوه كليلاق با 2942متر ارتفاع مي‌باشد و كوه بي بي غيب با ارتفاع 2881متر، قطار النگ با ارتفاع 2605متر و كوه دال با ارتفاع 2219متر در زمره بلندترين قلل اين شهرستان به شمار مي آيند.


   

سایر شهرستان ها
ورود به پنل
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق